Pismo saučešća Federaciji udruženja socijalističke omladine

surch

Federaciji udruženja socijalističke omladine,

Izražavamo duboko saučešće Federaciji udruženja socijalističke omladine i porodicama nastradalih drugova i drugarica u terorističkom napadu koji se dogodio u Suruču.

Solidarnost koju su aktivistkinje i aktivisti Federacije udruženja socijalističke omladine pokazali prikupljajući pomoć upućenu ugroženima u Kobaniju predstavljaj primer za sve ljude koji se danas bore za slobodu, demokratiju i jednakost. Solidarnost koju su ti mladi ljudi platili životom zaslužuje veliko poštovanje.

Nadamo se da vas ova užasna tragedija neće omesti sa borbenog puta za bolje i pravednije društvo nego da će još više ojačati vašu borbu.

22.7.2015.
Beograd,

Levi samit Srbije


To Federation of Socialist Youth Associations,

We offer our sincere condolences to Federation of Socialist Youth Associations and the families of comrades who were killed in the terrorist attack in Suruc.

By gathering and organizing help for the brave people of Kobani, young activists have shown solidarity that should serve as an example to all of us fighting for freedom, democracy and equality. The act of solidarity that these young people have payed with their lives, deserves an enormous respect.

Dear comrades, we hope that this terrible tragedy will not obstruct your brave struggle for a better and more righteous society, but rather strengthen it.

22 July 2015.
Belgrade, Serbia

Left Summit of Serbia


Sosyalist gençlik dernekleri federasyonu için,

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonuna ve Suruç’ta gerçekleşen terörist saldırıda yaşamını yitiren yoldaşlarımızın ailelerine en içten duygularımızla başsağlığı dileriz.

Kobane’nin cesur halkına destek için yardım toplayan bu genç aktivistler, özgürlük, demokrasi ve eşitlik için savaşan tüm insanlara örnek olacak bir dayanışma ruhu sergilediler. Uğruna canlarını verdikleri bu dayanışma eylemi, muazzam bir saygıyı hakediyor.

Sevgili yoldaşlar, umarız bu korkunç trajedi daha iyi ve adil bir toplum yolunda verdiğiniz yiğit mücadeleyi daha da güçlendirir. Başımız sağolsun.

Belgrad, Sırbistan
22. Temmuz 2015

Sırbistan Sol Zirvesi